查看完整版本 : 好多人都話啱😅😅

hingcowc 2022-1-30 03:54

好多人都覺得係咁計,但我唔認同。
究竟係咪我無知呢,求一個令人心服口服嘅算式😃

hingcowc 2022-1-30 04:24

有無人會有唔同計法?
或是這已是正確,大家討論一下😃

hingcowc 2022-1-30 04:48

A付968元
B付622元
攤分成本應該係968+622/2=795
亦即A多付了968-795=173
而B少付了622-795=-173
而收入9000元2人分,平均每人分得9000/2=4500
收入減去成本
A應收得4500-795+173(因為成本多付)=3878
B應收得4500-795-173(因為成本少付)=3532
不應該將9000-968-622/2因每人付的成本不同

我呢個係建基於題目上論述的情況去計算
我覺得應該係咁,唔知有冇人認同😬😬
或有冇一個正確及清晰嘅論點證明邊一邊計法係正確?
抑或有第三種答案呢?

top11 2022-1-30 11:05

[quote]原帖由 [i]hingcowc[/i] 於 2022-1-30 04:48 AM 發表 [url=https://www.discuss.com.hk/redirect.php?goto=findpost&pid=545013897&ptid=30406492][img]https://www.discuss.com.hk/images/common/back.gif[/img][/url]
A付968元
B付622元
攤分成本應該係968+622/2=795
亦即A多付了968-795=173
而B少付了622-795=-173
而收入9000元2人分,平均每人分得9000/2=4500
收入減去成本
A應收得4500-795+173(因為成本多付)=3878
B應收得4500-795-173(因為成本少付)=3532
不應該將9000-968-622/2因每人付的 ... [/quote]
未必一定啱, 亦唔係得一個方法。
呢個唔係數學問題, 係原則問題。
你要定義咩叫「平分」。

一個人付968,一個人付622,共付出1590。
所得9000,先扣除付出的1590,盈餘為7410。
若將此平分為一半,每人得3705:
即付968的人得3705+968=4673
而付622的人得3705+622=4327
[註:4673+4327=9000]

另一個講法(例如以投資股票為例子),付出968的人的「貢獻」比付出622的人為「大/多」,比喻即係股數較多,因此所獲得的盈利實數應該按比例計算才是「公平」。
若按此計法,即要把9000計比例計出:
付968的人得  9000 × 968/(968+622) = 5479.25
付622的人得 9000 × 622/(968+622) = 3520.75
[註:5479.25+3520.75=9000]

而你的方法可算是第三種方法。

hingcowc 2022-1-30 11:34

[quote]原帖由 [i]top11[/i] 於 30/1/2022 11:05 發表 [url=https://www.discuss.com.hk/redirect.php?goto=findpost&pid=545017865&ptid=30406492][img]https://www.discuss.com.hk/images/common/back.gif[/img][/url]

未必一定啱, 亦唔係得一個方法。
呢個唔係數學問題, 係原則問題。
你要定義咩叫「平分」。

一個人付968,一個人付622,共付出1590。
所得9000,先扣除付出的1590,盈餘為7410。
若將此平分為一半,每人得3705:
即付968的人得3705+968=4673
而付622的人得3705+622=4327
[註:4673+4327=9000]

另一個講法( ... [/quote]
多謝你嘅解答
我依家諗通左😃😃🙏🏼

suesuean 2022-2-2 22:36

968+622=1590,968/1590=0.6088050314*100%=60.88%
622/1590=0.3911949686*100%=39.12%
9000-本金=收益=9000-1590=7410
7410*0.6088=4511.208
7410*0.3912=2898.792
收益在加回去各自本金。

西門官人07 2022-2-3 18:12

呢條喺中文題,收到9000要平分,咪每人4500囉,唔喺咩叫平分?

工廠男 2022-2-4 20:54

[quote]原帖由 [i]top11[/i] 於 2022-1-30 11:05 AM 發表 [url=https://www.discuss.com.hk/redirect.php?goto=findpost&pid=545017865&ptid=30406492][img]https://www.discuss.com.hk/images/common/back.gif[/img][/url]

未必一定啱, 亦唔係得一個方法。
呢個唔係數學問題, 係原則問題。
你要定義咩叫「平分」。

一個人付968,一個人付622,共付出1590。
所得9000,先扣除付出的1590,盈餘為7410。
若將此平分為一半,每人得3705:
即付968的人得3705+968=4673
而付622的人得3705+622=4327
[註:4673+4327=9000]

另一個講法( ... [/quote]
師兄個方法1,同帖主計法係一樣,只係演繹唔同,所以只有兩個計法。
1,同股,開鎖實報。
2,股份比例,多投資多回報。

走生 2022-2-18 13:24

又長知識了

VincentMC 2022-2-19 21:45

9000先減支出 再除二咪得

hingcowc 2023-1-17 20:41

[quote]原帖由 [i]hingcowc[/i] 於 30/1/2022 03:54 發表 [url=https://www.discuss.com.hk/redirect.php?goto=findpost&pid=545013713&ptid=30406492][img]https://www.discuss.com.hk/images/common/back.gif[/img][/url]
好多人都覺得係咁計,但我唔認同。
究竟係咪我無知呢,求一個令人心服口服嘅算式😃 [/quote]
Del

salinagabriel 2023-3-13 14:33

咁要睇到底平分係就咁扣完成本除二,定按照大家既支出除翻開比例…

biggoldentooth 2023-3-19 18:04

[quote]原帖由 [i]西門官人07[/i] 於 2022-2-3 18:12 發表 [url=https://www.discuss.com.hk/redirect.php?goto=findpost&pid=545141015&ptid=30406492][img]https://www.discuss.com.hk/images/common/back.gif[/img][/url]

呢條喺中文題,收到9000要平分,咪每人4500囉,唔喺咩叫平分? [/quote]
係!
關鍵在於乜嘢叫「平分」。
呢題唔係數學題,係「中文」理解閱讀題。
 
問題可以問得好啲,例如:
 
之後收到 9000 返嚟要平分,改成……
=> 之後收到 9000 返嚟,扣除各人之前支出,然後平均分配

=> 之後收到 9000 返嚟,扣除各人之前支出,然後按其支出比例平均分配
 
仲有,連銀碼都寫錯:smile_39: :smile_42: :smile_42: 
[color=#FF0000][b]908[/b][/color] - 622 = 346 :smile_41: :funk: 
 
係 968 至啱
 
[attach]14108023[/attach]
 
請先讀好中文,才再研究數學
 
Want a good answer?
Ask a better question!
頁: [1]
查看完整版本: 好多人都話啱😅😅